מדוע כדאי להשקיע באופנה עצמאית ומקומית?

 בעקבות קיומם של בתי ספר גבוהים לאופנה ברמה בינלאומית, כמו ״שנקר״ ו״בצלאל״, ובעקבות האופי היזמי והאינדיווידואליסטי של מעצבות ומעצבים ישראליים, בשנים האחרונות התפתח וגדל בארץ תחום האופנה העצמאית. מעצבות ומעצבים עצמאיים מקומיים, בוגרי לימודי אופנה ואוטודידקטים, אשר הקימו בעשר אצבעות את העסק שלהם, ולרוב מתמודדים עם נטילת כל היבטי העסק על עצמם: שיווק, פרסום ורשתות חברתיות, קשרי לקוחות, ניהול  חשבונות, מכירה ללקוחות, בקרת איכות, ניהול הייצור השוטף, ניהול מלאי, וכמובן עיצוב הקולקציות. מותגי אופנה עצמאיים ומקומיים הם אלו שמקיימים וממשיכים את השושלת של תחום האופנה בארץ, והם מהווים אלטרנטיבה לתרבות האופנה המהירה-fast fashion, הגדלה למימדי ענק.

רשתות האופנה המהירה מציעות מוצרים בעיצוב ואיכות מספקים עד טובים מאוד, וקובעות מחירים לצרכן שאינם ניתנים לתחרות על ידי המעצבים העצמאיים, אשר מנהלים עסק בסדר גודל שונה ובעל אופי ומהות שונים בתכלית. בתור צרכנים, מדוע שלא נקנה פריט טוב ויפה במחיר כה אטרקטיבי? ובכן, יש לכך תשובות רבות. נחזור קצת אחורה ונסביר מהי למעשה ״אופנה מהירה״, ובמה שונה האופנה העצמאית והמקומית, הכוללת מעצבים בתל-אביב ומחוצה לה.

'אופנה מהירה' נקראת כך משתי סיבות עיקריות; הראשונה, היא מתארת את הזמן הקצר בו הופך הבגד מהתצוגה על המסלול לפריט לבוש במיליוני ארונות ברחבי העולם. ההסבר השני נעוץ בזמן המחייה של הבגד בארון הבגדים - טווח קצר במיוחד. על פי דוח של ועדת איכות הסביבה בפרלמנט הבריטי: אופנה מהירה "מייצרת מספר גדול של קולקציות אופנה בכל שנה, חיי המדף של כל קולקציה קצר ולעיתים קרובות מחירים נמוכים יותר. המודל העסקי של אופנה מהירה מבוסס על הפצת מוצרים על מנת לספק במהירות את הביקוש של הצרכנים, שמורגלים לרכוש בזול והרבה.״ הקנייה המוגברת של פרטי לבוש ואביזרים הביאה לעלייה ביותר מ-800% בכמות אשפת הטקסטיל שנקברת מאז שנות ה-60. בשנת 2018, ייצור הסיבים העולמיים הגיע לשיאו בכל הזמנים והגיע ל 107 מיליון טונות. המשמעות היא נזק סביבתי עצום וניצול עובדי מתפרות בתשלום שכר שאינו הולם את עבודתם. נזק נוסף הוא ירידת הערך של פריט לבוש בעיני הצרכן, והציפיה למחירים כה נמוכים שוחקת את היכולת להציע אלטרנטיבה, שהיא טובה והוגנת יותר לסביבה ולאנשים.  

הקניה ממעצבי אופנה בתל-אביב, שהיא מרכז העשייה המקומית, מעודדת תעשייה ישראלית מקורית, ייצור ועיצוב מקומיים, ומחזקת את המשק והכלכלה המקומית. כך למעשה יתאפשר המשך קיומה של תעשיית האופנה, המספקת מקומות עבודה בכל שלבי הייצור, וכמובן קיומו של עיצוב ישראלי מקורי. הקניה ממעצבי אופנה מקומיים מאפשרת גם חסכון בעלויות שינוע בינלאומי וזיהום אוויר כתוצאה מכך (ים או אוויר). מעצבות ומעצבים מקומיים מייצרים בסדרות קטנות, ולא בהיקפי ענק, ובכך מאפשרים ייחודיות (תוכלו לקנות בגדים ולדעת שרק למעטות יש את אותו הבגד). ה"אני מאמין" של המעצבת או המעצב אינו הולך לאיבוד בתהליך הייצור כמו בייצור המוני- המעצבים מלווים את התהליך מ-א' ועד ת', דבר המביא לייצור איכותי ללא פשרות, מתהליך הרעיון העיצובי ועד המכירה ללקוחות. אישיות אחת חזקה וברורה עומדת מאחורי המותג- בקניית פריט לבוש ממעצב או מעצבת מקומיים אנחנו מתחברים לאדם שיצר את היצירה. בקניית אופנה עצמאית ומקומית אנו יוצרים מערכת יחסים ארוכת טווח עם פריט לבוש, ומחזירים לו את ערכו האמיתי כפריט שהושקעו בו מחשבה, חומרים ועבודה, ושאינו מאבד את הרלוונטיות שלו בחלוף השנה.

האסתטיקה של המותג שוהה על גבול המינימליזם הנינוח והמבניות המוקפדת. הסילואטות מחמיאות לקימורי הגוף הנשי ומחזקות נוכחות נונשלנטית-אינטליגנטית של הלובשת. הצבעוניות מונוכרומטית, מקרירות בהירה ועד גוונים של אדמה חמה, כשהשחור והלבן הם שחקנים ראשיים. ההשראה מגיעה מתופעות צורניות הנמצאות בטבע והתעמקות בתחושה המלווה לבישת בגד, השפעת הבגד על שפת הגוף, היציבה ותפיסת העצמי, עם הכוונה לאהבה עצמית. 

 הילה הרמן, מעצבת ובעלת המותג, בוגרת לימודי עיצוב תקשורת חזותית ב״בצלאל״ מ-2007, ולימודי חוץ במחלקה לאופנה ״שנקר״, פועלת בסטודיו-חנות יפיפה במבנה עתיק בנמל יפו.

עקבו אחרינו: בפייסבוק ובאינסטגרם
-
חנות הסטודיו, הנמצאת ברח׳ רציף העליה השניה 3, נמל יפו, פתוחה כל יום עד השעה 18:00, ובימי שישי עד השעה 16:00. בשעות ״הקצה״ כדאי לתאם הגעה בהודעה למספר 052-4816661 מוזמנות להגיע, או לשוטט ולרכוש באתר :) בכל שאלה או בקשה, אשמח לתת מענה בטלפון או במייל: studio@magpie-goose.com

חנות הסטודיו בנמל יפו

חזית החנות בנמל יפו לעיתים החנות פתוחה גם בשבת - התעדכנו על ימי מכירה מיוחדים בפייסבוק ובאינסטגרם
↓ או הרשמו לקבלת עדכונים באי-מייל